STRONA GŁÓWNA | GALERIA|LITURGIA NA DZIŚ | KONTAKT

Kaplica w Siemierzu

Wykonanie spaceru: FotoMagic Sebastian Frańczuk www.WirtualneSpacery360.eu

W latach 1987-1988 zbudowano kościół filialny p.w. Św. Antoniego Padewskiego w Siemierzu. 12 arowy plac pod budowę ofiarowali mieszkańcy Siemierza. Plan kaplicy z punktem katechetycznym wykonał mgr inż. arch. Czesław Kostykiewiecz oraz inż. Stanisław Krawczyk jako konstruktor. Roboty murarskie wykonali Stanisław Gil i Florian Kramarczuk z Siemierza przy pomocy mieszkańców wsi. 18.X.1987 r. wmurowano akt erekcyjny. Poświęcenia murów budowanej kaplicy i wmurowania aktu erekcyjnego dokonali księża rodacy z Siemierza: Ojciec Konstanty Ponurek - franciszkanin z Niepokalanowa oraz neoprezbiter ks. Julian Brzezicki - wikariusz w Turobinie.

W niedzielę 12.VI.1988 r. odbył się pierwszy odpust ku czi św. Antoniego. 11.XII.1988 r. w kaplicy odbyła się prymicja ks. Ireneusza Dziedzica. 28.V.1989 r. kaplicę odwiedził w czasie wizytacji bp Ryszard Karpiński.

W 1989 r. zawieszono piękny Krzyż wyrzeźbiony przez miejscowego artystę Czesława Urbana.

Ołtarz i ambonkę zrobił Henryk Gargol.

W 1991 r. artystka malarka Maria Urban - Myszkowska, rodaczka z Siemierza, ofiarowała Obraz Matki Bożej Częstochowskiej.

Na zakończenie Misji, które trwały w dniach 3-10.V.1992 r. mieszkańcy Siemierza na placu przed kaplicą postawili Krzyż Misyjny.

W dzień odpustu 1992 r. został poświęcony nowy Obraz św. Antoniego, który wyrzeźbił Czesław Urban, a ramy wykonał Henryk Gargol. Sukienki z blachy miedzianej zostały wzięte z Obrazu św. Antoniego z kościoła parafialnego.

16.V.1993 r. kaplicę w Siemierzu nawiedził ks. Wiktor Guz - były proboszcz parafii Wożuczyn, w 30 rocznicę opuszczenia parafii.

23.IV.1995 r. kaplicę poświęcił biskup diecezjalny prof. Jan Śrutwa, w czasie wizytacji kanonicznej parafii.

18.VI.1995 r. ks. Dziekan Hermenegild Frąkała poświęcił Ołtarz główny.

9.X.1999 r. bp Jan Śrutwa w czasie wizytacji parafii poświęcił dzwonnicę oraz dzwon nadając mu imię Antoni. Dzwonnicę wybudowali mieszkańcy Siemierza w 1997 r. i zakupili dzwon (150 kg wagi) wykonany przez firmę Felczyńskich w Przemyślu.

4.VII.2004 r. w czasie wizytacji kanonicznej parafii Wożuczyn przed Nawiedzeniem parafii przez Obraz Matki Bożej Częstochowskiej, ks. bp Mariusz Leszczyński przybył do kaplicy w Siemierzu.

15.VIII.2005 r. na zewnętrznej ścianie kościoła wmurowano tablicę upamiętniającą nazwiska osób zabranych z placu mieszkańców Siemierza i zamordowanych w czasie okupacji niemieckiej.

24.V.2009 r. ks. Biskup Wacław Depo dokonując wizytacji kanonicznej parafii, przybył do Siemierza w towarzystwie banderii konnej na bryczce.

(informacje dzięki uprzejmości ks. Juliana Brzezickiego)