STRONA GŁÓWNA|REMONT KOŚCIOŁA | GALERIA| LITURGIA NA DZIŚ | KONTAKT

SPRAWOZDANIE Z PRAC PRZYGOTOWAWCZYCH

REMONTU KOŚCIOŁA W WOŻUCZYNIE

1. W dniach: 30 kwietnia i 7 maja 2014 r. zostały dokonane ogólne oględziny obiektu kościoła parafialnego w Wożuczynie przez biegłych konserwatorów i architektów z Zamościa. Parafia otrzymała zestawienie prac remontowych i konserwatorskich, które trzeba przeprowadzić w najbliższych latach.

2. Prace wymagające natychmiastowego działania to:
A). Przegląd i reperacja pokrycia dachowego
i obróbki blacharskie na szczytach dachu (obie wieże i szczyty zachodni i wschodni – są zacieki);
B). Wykonanie inwentaryzacji architektonicznej kościoła, czyli planów obiektu kościelnego. Kościół jest zabytkiem i takie plany są niezbędne przy każdym remoncie;
C). Wykonanie ekspertyzy konstrukcyjnej: wykopy sondażowe fundamentów, pęknięcia w murach i sklepieniach, przegląd konstrukcji dachu (do wymiany wszystkie konstrukcje drewniane stykające się z murami, które z kolei są zawilgocone), określenie stanu poszczególnych elementów więźby (czy nadają się do pozostawienia, czy konieczna jest wymiana).

3. Prace do wykonania w terminie późniejszym - Projekt budowlany wzmocnienia konstrukcji kościoła:
A). Naprawa dachu głównego, wież i sygnaturki;
B). wzmocnienie murów poprzez zszycie pęknięć prętami stalowymi wklejanymi, założenie ściągów stalowych pod sklepieniem;
C). Projekt wymiany okien;
D). Wymiana instalacji elektrycznej, nagłaśniającej;
E). Osuszenie i naprawa murów, wykonanie izolacji pionowej i poziomej murów;
F). Pokrycie stroputermowatą;
G). Malowanie wnętrza kościoła.

4. Na zebraniu z Radą Parafialną w dniu 22 maja br., przedstawiłem powyższe wytyczne. Finansowanie prac spada w większości na barki parafii i parafian. Wypracowaliśmy z Radą następujący model zbiórki: ofiara w kwocie 100 zł. od rodziny w ciągu roku, w dwóch ratach po 50 zł. w czerwcu i wrześniu br. Przygotowaliśmy specjalne koperty, które są wyłożone na bocznych ołtarzach i na stoliku pod chórem, które można składać na tacę niedzielną. Ofiary ogólnie i sprawozdanie z prac remontowych będą czytane raz w miesiącu. Ofiary z podaniem adresu będą zapisywane w specjalnej księdze dla przejrzystości. Bardzo proszę o zrozumienie i zachęcenie tych, którzy rzadko przychodzą do kościoła lub wcale.

5. Koszt najbliższych prac szacunkowo wyniesie:
- wykonanie planów kościoła – 6.000 zł.;
- ekspertyza konstrukcyjna – 8.000 zł.;
- projekt nowych okien – 2.000 zł.
Tempo prac będzie uzależnione od naszych możliwości finansowych.

6. Jednocześnie proszę, aby w takim stanie jak dotychczas pozostała taca w pierwszą niedzielę miesiąca. Obok głównej pracy, jaką będzie remont kościoła, będziemy równolegle wykonywać inne prace w parafii. A są następujące: dokończenie elewacji na wikariacie, budowa parkingu, remont sali parafialnej przy plebanii, powiększenie cmentarza grzebalnego i całkowite jego ogrodzenie, remont ogrodzenia wokół kościoła i pewnie wiele innych, które pojawią się w swoim czasie.

Ks. Bogdan Jaworowski

Proboszcz Parafii