STRONA GŁÓWNA | GALERIA|LITURGIA NA DZIŚ | KONTAKT

Kaplica w Kraczewie

Kaplica jest pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Polski. Budynek, w którym znajduje się obecnie Kaplica został wybudowany z drewna w latach 60 - tych. Do roku 2000 mieściła się w nim Szkoła Podstawowa, jednak po likwidacji placówki budynek był niezagospodarowany. W roku 2005 gmina zamierzała go sprzedać, jednak większość mieszkańców sprzeciwiła się tej decyzji. Pani wójt Wiesława Sieńkowska i mieszkańcy Kraczewa podjęli decyzję o przekształceniu budynku na Kaplicę. Dzięki dobrej woli Pani wójt pomieszczenie zostało wyremontowane na koszt gminy.
W październiku 2006 roku nastąpiło uroczyste otwarcie i poświęcenie nowej Kaplicy przez Proboszcza parafii Wożuczyn ks. kan. Jerzego Dziewulskiego. Dzięki życzliwości i ofiarności mieszkańców kaplica nabierała blasku. Pani A. Barczyńska podarowała drewniany Krzyż z wizerunkiem z okresu wojennego, znajdujący się obecnie w ołtarzu głównym. Pan Andrzej Sendecki i Pani Marianna Wiatrzyk ufundowali stacje Drogi Krzyżowej. Pan Sendecki wykonał podstawę do Mszału oraz duży Krzyż, na którym umieszczono mniejszy Krzyż pochodzący z okresu wojennego.

Zebrane ofiary od mieszkańców w czasie wizyty duszpasterskiej zostały przeznaczone na potrzeby kaplicy. Dzięki temu zakupiono stół na ołtarz główny, konfesjonał, płaskorzeźbę Miłosierdzia Bożego, Figurkę MB Niepokalanej, kropielnicę, patenę, dywan i krzesła. Mieszkańcy w czasie świąt udali się z kolędą po domach. Za zebrane ofiary zakupili 2 ornaty, 2 komże kapłańskie, bieliznę kielichową i szafę. Ireneusz Urban założył nieodpłatnie oświetlenie. W 2009 roku przed wizytacją Księdza Biskupa Pani Wójt Wiesława Sieńkowska udzieliła pomocy finansowej, dzięki czemu pokryto dach, odmalowano ściany. W porozumieniu z Ks. Proboszczem Mieczysławem Startkiem zakupiono obraz Matki Bożej Królowej Polski, który umieszczono w ołtarzu głównym. Przed planowaną wizytacją założono nagłośnienie. Pan Krzysztof Wiatrzyk ofiarował Krzyż na zewnątrz.
Wizytacja Ks. Biskupa była dla mieszkańców wielkim wydarzeniem. Tak wspomina ten dzień mieszkanka Sosnowej Dębowej Pani Irena Urban "Na długo pozostanie w sercach naszych ta uroczystość, jakiej nikt z nas parę lat temu się nie spodziewał, że w tak małym zakątku pośród pól i lasów będzie mała kapliczka i garstka ludzi, przeważnie starszych, cieszyć się będzie w każdą niedzielę Mszą Święta i Słowem Bożym. Jesteśmy dumni z tego wspólnego dzieła, które wznieśliśmy wspólnie z naszymi Księżmi, ku chwale Boga i dla ludzi, brnąc przez wiele trudności".
11 listopada 2009 roku Komitet Utworzenia Kaplicy został odznaczony przez Kapitułę Fundacji im. prof. Romana Trześniowskiego tytułem "Człowieka Roku". Otrzymana nagroda została przekazana na doposażenie Kaplicy.

(informacje dzięki uprzejmości Pani Ireny Urban)